drewniane domy i ubezpieczenie

Drewniane domy – ubezpieczenie

Drewniane domy

Wszystkie budynki trzeba ubezpieczać. Także drewniane domy. Warto wybrać korzystną ofertę, która zapewni kompleksową ochronę domu i pozwoli na zwrot kosztów, jeżeli budynek zostanie okradziony, zalany lub spalony. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają przygotowanych kilka pakietów dla swoich klientów.

Podstawowy wymiar ubezpieczenia

Posiadając dom z drewna, trzeba liczyć się z podwyższonym ryzykiem. Budynki te są najbardziej zagrożone przez pożar. Zwarcie instalacji elektrycznej może zakończyć się tragedią. Większą niż w przypadku domów murowanych. W domach drewnianych łatwo można wzniecić pożar, ale niestety trudno go ugasić. Dlatego też, każdy właściciel takiego budynku powinien zadbać o ubezpieczenie, przynajmniej w wersji podstawowej. Będzie ono chroniło dom od pożaru i innych zdarzeń losowych.

Składki na ubezpieczenie domu

Towarzystwa ubezpieczeniowe dość wysoko wyceniają składki ubezpieczenia domu drewnianego. Jest to związane z tym, że jak już zostało wspomniane wcześniej, występuje spore ryzyko wystąpienia zdarzenia losowego w takim domu. Im większe ryzyko, tym musi być wyższa składka ubezpieczeniowa. Zwyżka, jeżeli chodzi o drewniane domy, ze względu na ich palną konstrukcję, może wynosić nawet 50%, w porównaniu do składek na domy murowane. Podając to w liczbach, przeciętna stawka ubezpieczenia domu murowanego wynosi od 0,06 do 0,1% sumy ubezpieczenia. W przypadku domu drewnianego jest to już wysokość 0,15 do 0,17% sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy

Nie jest to powszechna praktyka. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie ma w swojej ofercie ubezpieczeń dla domów, które dopiero są w trakcie budowy. Jeżeli już jednak taka oferta się pojawia, jest mało korzystna dla klienta. Jeżeli wartość budowanego domu drewnianego jest szacowana na 300 tysięcy złotych, klient będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie nawet 1000 zł rocznie. Dlatego, jeżeli budowa domów drewnianych przebiega bez problemów, lepiej wstrzymać się z wykupowaniem takiego ubezpieczenia aż do momentu, gdy budynek faktycznie powstanie.

Wiele osób zniechęca także szereg formalności, jakie związane są z ubieganiem się o ubezpieczenie dopiero budowanego domu. Trzeba dostarczyć wiele dokumentów do towarzystwa ubezpieczeniowego, takich jak na przykład plany budowy, pozwolenia na budowę.