domy z drewna

Jak zabrać się do budowy domu drewnianego?

Kiedy zapada decyzja o zrealizowaniu marzenia, jakim jest budowa własnego domu, zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jakie to wyzwanie. Mało kto wie, jakie kroki należy wykonać po kolei. Jedną z ważniejszych decyzji, jest wybór technologii, bowiem wpływa ona na wiele innych rozstrzygnięć.

Musimy wiedzieć, że domy drewniane posiadają specjalną konstrukcję i nie każdy projekt może zostać wykonany w tej technologii. Najlepiej, pierwsze swoje kroki skierować do producenta i sprawdzić jakimi projektami on dysponuje i na ile jest elastyczny, szczególnie jeśli nasze wyobrażenie o kształcie domu odbiega od standardów. Poza tym, drewniane domy różnie wyglądają – mogą zostać wykonane w konstrukcji szkieletowej lub mogą to być domy z bali. Poza wyglądem i sposobem budowy, dla przyszłego użytkownika, najważniejsze będą koszty takiej budowy. Domy z bala generują znacznie wyższe koszty.

Kiedy wybierzemy producenta i projekt oraz podpiszemy umowę, przyjdzie czas na uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero z tym papierkiem możliwe jest wejście na plac budowy i budowa domów drewnianych. Procedury wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku domów murowanych. Różnicę zobaczymy dopiero w momencie, kiedy będziemy chcieli ubezpieczyć drewniany dom. Ze względu na potencjalnie większe zagrożenie zniszczeniem przez żywioł jakim jest ogień, ubezpieczyciele liczą sobie większą składkę.

Jeśli wybrany przez nasz producent realizuje zlecenie pod klucz i buduje domy drewniane kompleksowo, właściwie po uzyskaniu pozwolenia na budowę, nie musimy się niczym innym martwić. Jednak, czasami po naszej stronie może leżeć wykonanie fundamentów i kominów oraz wylewek w środku – czyli elementów domu, w których używany jest cement.