parterowy dom drewniany

Który wariant domu drewnianego wybrać

Budowa własnego domu zawsze stanowi nie lada wyzwanie. Wymaga sporych nakładów finansowych, czasu oraz podejmowania wielu istotnych decyzji. Osoby, które decydują się na drewniane domy, mogą nieco zaoszczędzić w kwestii czasu i pieniędzy. Nadal jednak pozostaje im przemyślenie ważnych spraw, na przykład tego, czy lepiej zbudować piętrowy dom, zajmujący mniejszą powierzchnię czy raczej parterowy, ale nieco większy.

Tego rodzaju kwestię warto rozważyć już na etapie zakupu działki. To od wielkości domu możemy uzależnić jej wielkość. Trudno wyobrazić sobie postawienie pokaźnego domu na działce o wielkości pięciuset metrów, gdyż w ten sposób mieszkańcy zostaliby pozbawieni ogrodu. Osoba, która już posiada swoją działkę powinna dobrać do niej odpowiedni projekt. Budowa domów drewnianych nie różni się zbytnio możliwościami od domów murowanych – nie ma znaczenia, ile pięter sobie wymarzymy.

Zastanawiając się, czy lepsze są domy drewniane piętrowe czy parterowe, należy brać pod uwagę także możliwości finansowe oraz sytuację życiową i zdrowotną mieszkańców. Osobom starszym z pewnością wygodniej będzie w domu parterowym, w którym nie będą musieli poruszać się po schodach. Z kolei dom piętrowy dobrze sprawdzi się dla dużej rodziny, pozwalając na wygodne oddzielenie części sypialnej od dziennej – domownicy nie będą przeszkadzać sobie wzajemnie w codziennym funkcjonowaniu. Przy małym dziecku można zrezygnować z wysokiego parteru, aby wyeliminować konieczność wnoszenia wózka po schodach.

Wiele osób martwi się, że domy z drewna nie mają odpowiednio grubych ścian i podłóg, przez co w piętrowym domu może być nieco hałaśliwie. To mit. Odpowiednio wygłuszona podłoga sprawia, że mieszkańcy nie będą przeszkadzać sobie nawzajem, niezależnie od tego, czy zdecydują się na domek parterowy czy piętrowy. Drewno z odpowiednią izolacją doskonale chroni też przed hałasami z zewnątrz.